INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Prażmowski h. Belina  

 
 
1734-10-10 - 1813-05-03
Biogram został opublikowany w latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Prażmowski Franciszek h. Belina (1734–1813), poseł na sejmy, kasztelan zakroczymski. Ur. 10 X, był synem Antoniego, podczaszego ziemi czerskiej, i jego drugiej żony Barbary z Rybczyńskich.

Kształcił się P. w konwikcie warszawskim pijarskiego Collegium Nobilium. Wymieniony został w wykazie uczniów, zapewne opuszczających tę uczelnię, w r. szk. 1751/2. Następnie przebywał w Lublinie, gdzie pod kierunkiem mecenasa trybunalskiego Stamirowskiego zdobywał znajomość prawa krajowego. W r. 1758 (wg innej wersji w r. 1760) został podczaszym czerskim. Po śmierci Augusta III podczas bezkrólewia sprawował funkcję sędziego kapturowego i konsyliarza konfederacji. Dn. 6 IX 1764 uczestniczył w elekcji Stanisława Augusta z ziemią czerską.

W r. 1767 P. otrzymał urząd sędziego ziemskiego czerskiego. Wg opinii współczesnej «przez 18 lat urzędowania od żadnego z jego wyroków nie odwołano się do Trybunału. Były one tak jasne i na tak gruntownych wsparte dowodach, iż sami pieniacze, którym odejmował sposób kłócenia sąsiadów, szemrać tylko mogli, lecz głośno skarżyć się nie śmieli». („Gaz. Warsz.” 1813). W r. 1773 został wybrany na posła z ziemi czerskiej na warszawski sejm nadzwycz. Akt zawiązanej wcześniej konfederacji podpisał 21 IV 1773. Miał przy tym wnieść osobną protestację o całość wiary katolickiej i granic kraju. Dokument ten marszałek konfederacji Adam Poniński kazał z akt usunąć. P. nie należał jednak do opozycji usiłującej przeciwstawić się ratyfikacji traktatów rozbiorowych. Dn. 14 V głosował przeciw imiennemu wypowiadaniu się senatorów i posłów co do powołania pełnomocnej deputacji do rokowań z zaborcami, co faktycznie stanowiło poparcie dla wniosku Ponińskiego w tej sprawie. Na mocy uchwały sejmu delegacyjnego o nagrodach dla zasłużonych otrzymał w r. 1775 star. grodzkie stężyckie z prawem emfiteutycznym na lat 50. Starostwo to, położone w woj. sandomierskim, obejmowało miasto Stężycę z zamkiem oraz wsie Kletnia, Rokitnia, Łęg, Zajezierze, Wojciechów i Przewóz. W r. 1791 P., wraz z gromadami wsi Rokitnia i Kletnia, prowadził proces przeciwko Joachimowi Chreptowiczowi, podkanclerzemu lit., oraz gromadzie wsi Brzeziny w sprawie o kary za wywołanie.

Uczestnicząc w obradach sejmikowych ziemi czerskiej, P. współdziałał ze swym teściem Pawłem Boskim, wówczas chorążym czerskim. W czerwcu 1782 obaj pretendowali do urzędu podkomorzego czerskiego. Ponieważ Boski stracił prawo wyborcze z powodu ciążącej na nim kondemnaty, P. wraz z nim opuścił obrady sejmiku elekcyjnego, rezygnując ze swej kandydatury. Po raz drugi P. sprawował funkcję posła ziemi czerskiej na sejmie zwycz. grodzieńskim w r. 1784. Na sesji 5 X t. r. został mianowany deputatem z prowincji wielkopolskiej do egzaminowania czynności Komisji Skarbowej Kor. W obradach sejmu nie brał jednak aktywnego udziału i diariusz sejmowy nie zawiera żadnych jego przemówień. Dn. 6 V 1785 P., stronnik króla, otrzymał nominację na kasztelanię zakroczymską. Na sejmie 1786 r. został powołany z senatu jako sędzia sejmowy na IV kadencję od 1 II 1788. Dn. 9 XII 1787 P. otrzymał Order Św. Stanisława. Następnie uczestniczył w obradach Sejmu Czteroletniego w l. 1788–92. Należał wówczas do grona regalistów. Dn. 7 X 1788 podpisał akt konfederacji generalnej sejmujących stanów. Jako członek senatu z prowincji wielkopolskiej P. został powołany 28 V 1789 na członka deputacji do zbadania sprawy oskarżonych o bunty. Dotyczyło to grupy duchownych prawosławnych z bpem Wiktorem Sadkowskim na czele. Na podstawie materiałów, zebranych przez deputację, sejm ogłosił deklarację w tej sprawie 31 V 1792. Na sesji sejmowej 6 XII 1790 P. złożył oświadczenie o niedostatku, w jakim znajdował się szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie, stwierdzając, że szpital ten pozostawał w długach, od których opłacał wysoki procent. Poza tym dziennik czynności tego sejmu nie zawiera innych śladów aktywności P-ego. Dn. 19 V 1790 Stanisław August mianował go kawalerem Orderu Orła Białego.

P. posiadał majątek dziedziczny Kośmin w ziemi czerskiej. Gdy w r. 1794 podczas powstania kościuszkowskiego wojska rosyjskie niszczyły okoliczne wsie, dobra P-ego miały ocaleć dzięki wstawiennictwu jego własnych poddanych u generała, dowodzącego operującym tam oddziałem. Do działalności publicznej P. wrócił jeszcze, mimo podeszłego wieku, po utworzeniu Księstwa Warszawskiego w r. 1807. Sprawował wtedy urząd sędziego pokoju. Ostatnie lata spędził w swych dobrach, których część przekazał dorosłym już dzieciom. Zmarł w Kośminie 3 V 1813. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 6 V t. r. w kościele parafialnym w pobliskim Worowie, gdzie P. został pochowany. Kościół ten do czasów obecnych nie zachował się.

Z małżeństwa z Anną Boską (zm. 1808), córką Pawła, podkomorzego czerskiego, P. miał ośmioro dzieci, 3 córki: Mariannę, żonę Jana Stetkiewicza, Franciszkę, zamężną za Walentym Zalewskim, zakonnicę Felicję, oraz 5 synów: Adama Michała (zob.), Józefa Feliksa Kalasantego, sędziego kryminalnego i apelacyjnego, Kacpra Jana, sędziego pokoju, Pawła Jana, oficera legionów we Włoszech, i Wincentego.

 

Słown. Geogr., (Stężyca); Niesiecki, Uruski; Wielądko, Heraldyka, IV; Żychliński, XXIV 116–17; Łoza, Hist. Orderu Orła Białego; tenże, Kawalerowie; Katalog zabytków sztuki w Pol., X z. 5 s. 82 (Worów); – Chojecki R., Patriotyczna opozycja na sejmie 1773 r., „Kwart. Hist.” R. 79: 1972 nr 3 s. 560; Gieysztorowa I., Zahorski A., Łukasiewicz J., Cztery wieki Mazowsza, W. 1968; – Diariusz sejmu 1784 r., [W. 1784] k. 16; Dziennik czynności sejmu głównego ordynaryjnego warszawskiego, W. 1789–91 IX; Księgi referendarii koronnej z 2 poł. XVIII wieku, W. 1957 II; Mémoires du roi Stanislas Auguste, II; Ostrowski T., Poufne wieści z oświeconej Warszawy, Wr.–W. 1972; Vol. leg., VII 276, VIII 240, IX 32, 48, 76; – „Dod. do Gaz. Warsz.” 1813 nr 38; – Arch. PAN: Materiały L. Chmaja, sygn. III–76 j. 60, Catalogus convictorum Coll. Nob. Varsaviensis Scholarum Piarum (odpis z dawnego Archiwum Oświecenia) k. 10; B. Czart.: rkp. 683, 723, 929; – B. PAN w Kr.: sygn. 8320 nr 3 k. 354, 375, 395, 416–418, 464, 471 (Teki Pawińskiego, Akta sejmikowe ziemi czerskiej).

Hanna Dymnicka-Wołoszyńska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.